20.4 C
Ploiești
sâmbătă, 4 mai, 2024
spot_img
AcasăSportAtletism / Atleții de la CSS Ploiești, campioni ai României la ștafetă!

Atletism / Atleții de la CSS Ploiești, campioni ai României la ștafetă!

Echipa de ștafetă 4 x 400 m a Clubului Sportiv Școlar Ploiești, pregătită de profesorii Maria Andrei și Florin Andrei, în componența Andrei Zincă – Eduard Gogonea – Adrian Grigore – Luca Moisoiu, a devenit campioană a României. Cu timpul de 3.54.34 minute, atleții ploieșteni au obținut medaliile de aur și titlul de campioni ai României, în cadrul Campionatului Național U16, desfășurat în zilele de 5 şi 6 martie 2022 în orașul Bacău.
În cadrul aceleiași competiții, Mihai Militaru, de la CSM Ploiești, s-a clasat al doilea în proba de 200 metri plat. Sprinterul pregătit de Gabi Hurmuz a obţinut argintul cu timpul de 24.65 secunde, fiind devansat de Gabriele Secman, de la LPS Banatul Timişoara, cu 24.54 secunde.