2.1 C
Ploiești
vineri, 19 aprilie, 2024
spot_img
AcasăSportSenioarele de la CSM Ploiești, vicecampioane naționale în concursul pe echipe

Senioarele de la CSM Ploiești, vicecampioane naționale în concursul pe echipe

Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești a fost, din nou, polul gimnasticii românești, găzduind Campionatele Naţionale de Gimnastică Ritmică pentru junioare mici, junioare şi senioare, competiţie organizată de CSM Ploieşti, sub tutela Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică.
Reprezentat de 13 dintre sportivele pregătite de Simona Puiu şi Liliana Băescu, CSM Ploieşti a totalizat trei prezenţe pe podium – un titlu de vicecampioană naţională pe echipe, la senioare, o medalie de bronz obţinută la senioare de Denisa Stoian la cerc şi una de argint cucerită, la junioare, de Gabriela Constantin tot la cerc -, precum şi cu alte clasări promiţătoare la categoriile inferioare de vârstă.
Cea mai importantă performanţă am consemnat-o în concursul senioarelor, în care Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan au reuşit să ocupe poziţiile a 4-a, respectiv a 5-a, la individual compus, şi să-şi asigure astfel medalia de argint în ierarhia echipelor. Titlul de campioană naţională i-a revenit echipei CS Corrado Iaşi. Totodată, în concursul pe obiecte, Denisa Stoian a cucerit medalia de bronz la cerc, cu 19.550 puncte, după Andreea Verdeş (21.650) şi Laura Aniţei (19.900), ambele de la CS Corrado Iaşi. Tot cu medalie a încheiat concursul şi Gabriela Constantin, cea care, aflată în ultimul an de juniorat, a participat în concursul de la cerc şi, cu 12.650 puncte, a fost a doua, după Alenia Biringer (16.150), de la CSM Arad.