Ploiești
joi, 18 aprilie, 2024
spot_img
AcasăSportPetrolul Ploiești, două înfrângeri în Liga 2, cu Aerostar Bacău și...

Petrolul Ploiești, două înfrângeri în Liga 2, cu Aerostar Bacău și ASU Poli. Timișoara

Petrolul Ploiesti a suferit o nouă înfrângere în Liga a doua la fotbal, cedând duminică, la Timișoara, pe terenul echipei ASU Politehnica. Gazdele s-au impus cu scorul de 1-0, prin golul marcat, în prima repriză, de către Plazonja (32), rezultat în urma căruia Petrolul pierde teren în lupta pentru accederea în play-off, ocupând, acum, doar poziția a zecea în ierarhia la zi a eșalonului secund!
ASU Politehnica: Hindrich – D. Radu, Mera, Scutaru, Pamfile – Al.Munteanu, Coadă (63 Casado), Codrea, Ivanovici (81 S. Popovici) – Axente (78 B. Vasile), Plazonja. Antrenor: Dan Alexa.
FC Petrolul: Avram – Olaru (70 Mendoza), Mondragon, Manolache, Țicu – V. Bogdan (56 Constantinescu), Botic (56 Ekollo), Roige (cpt), Vajushi – Beleck, Balint (83 Saim Tudor). Antrenor: Viorel Moldovan.
Au arbitrat: Rareș George Vidican (Satu Mare) – Răzvan Nistoran (Reșița) și Ramona Udrea (Tg. Jiu). Arbitru de rezervă: Vladimir Nagy (Mihăceni – Alba).
Observatori: Dan Monea (Aiud) și Viorel Lolea (Reșița).
Asta după ce, cum patru zile înainte, Petrolul Ploiești a fost surclasată de către penultima clasată, Aerostar Bacău, scor 1-4, în partida din runda a 12-a considerată pe teren propriu și care a avut loc la Mogoșoaia. Unicul gol al „găzarilor” a fost reușit de către Vajushi, din penalty, elevii lui Viorel Moldovan ratând încă o lovitură de pedeapsă în prima repriză, la scorul de 0-2.
Petrolul Ploiești: Kitanov – Alb. Olaru, Andr. Răuță (cpt), Mondragon, Țicu – D. Enache (Ad. Nicolae 52’) – Diarra, Ekollo (Vajushi 46’), Botic, Saim Tudor – Beleck (Val. Balint 59’).
Din minutul 39, ploieștenii au evoluat în inferioritate numerică, fundașul Andrei Răuță fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Patrick Popescu, Cătălin Vraciu, Horia Ilie și Alexandru Zaharia.
Săptămâna aceasta este una cu două jocuri oficiale pentru Petrolul. Primul joc miercuri, pe „Ilie Oană”, de la ora 17, cu Gloria Buzău, în cadrul etapei a 14-a a eșalonului secund, iar cel de-al doilea sâmbătă, de la ora 18, pe terenul Ceahlăului Piatra Neamț, în „16”-imile Cupei României.
Sursa foto: fcpetrolul.ro