0.6 C
Ploiești
duminică, 9 februarie, 2025
spot_img
AcasăActualitateO firma puternică de construcții din Bosnia și Herțegovina se alătură consorțiului...

O firma puternică de construcții din Bosnia și Herțegovina se alătură consorțiului românesc care va finaliza autostrada A8 Târgu Mureș – Târgu Neamț

Un consorțiu format din companiile românești de construcții SA&PE Construct, Spedition UMB și Tehnostrade, precum și Euro-Asfalt din Bosnia și Herțegovina, a primit o tranzacție în valoare de 541 de milioane de euro, transmite Consulatul Bosniei si Hertegovinei la Ploiesti citând presa bosniacă.

Aceștia au câștigat licitația pentru proiectarea și construcția tronsonului Pipirig – Vânători Neamț, cu o lungime de 19,3 kilometri, pe autostrada A8 Târgu Mureș – Târgu Neamț.

Licitația a fost anunțată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, iar contractul prevede construcția acestui tronson în termen de 48 de luni (dintre care 12 luni pentru perioada de proiectare și 36 de luni pentru execuția lucrărilor). Contractul va fi semnat în termen de 10 zile dacă nu există reclamații. Șapte tuneluri (cinci cu două sensuri și două cu sens unic) vor fi, de asemenea, construite pe traseu, cu o lungime totală de 1,44 kilometri. Consorțiul, care include trei companii românești și acum și una bosniacă, a obținut mai multe contracte pe infrastructura rutieră în ultimii ani. Autostrada A8, numită și Autostrada Unirii, este planificată să conecteze regiunea de vest a Transilvaniei cu regiunea estică a României, la granița cu R.Moldova.

Programul românesc de transport 2021-2027 este o inițiativă strategică menită să modernizeze infrastructura de transport a țării. Cu o valoare totală de 9,6 miliarde EUR, programul va primi 4,6 miliarde EUR din partea Uniunii Europene.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente