2.1 C
Ploiești
vineri, 19 aprilie, 2024
spot_img
AcasăSportNatație / Briana Păun, bilanț bogat la Concursul Ţărilor Central Europene de...

Natație / Briana Păun, bilanț bogat la Concursul Ţărilor Central Europene de la Praga

România s-a clasat pe locul al doilea atât în competiţia feminină, cât şi în cea masculină la Concursul Ţărilor Central Europene de natație, de la Praga, care a avut loc în acest weekend, la acest succes contribuind și sportiva secţiei de nataţie a CSM Ploieşti, Briana Păun, a făcut parte din lotul naţional de juniori mici al României.
Briana a contribuit cu o medalie de argint cucerită în proba de ştafetă 4×200 metri liber (timp 8:29.67 minute), cu două locuri 5 obţinute la 400 metri mixt (timp 5:05.89 minute) şi 200 metri fluture (timp 2:23.62) şi un loc 7 ocupat în proba de 100 metri fluture (timp 1:04.86)!
Totodată, Briana a ocupat locul al 22-lea în clasamentul celor mai bune performanţe ale fetelor (din 61 de sportive), fiind devansată de numai cinci concurente născute în 2009, ca şi ea, celelalte 16 fiind cu un an mai mari.Delegaţia României a fost alcătuită din 20 de sportivi şi 6 antrenori, printre aceştia din urmă numărându-se şi coordonatoarea secţiei de înot a CSM Ploieşti, Tamara Costache.
În vârstă de 13 ani, Briana Păun a obţinut, în vară, cinci titluri de campioană naţională (800 m liber, 400 m liber, 400 m mixt, 200 m fluture şi 200 m liber), trei de vicecampioană (200 m mixt, ştafetă 4×100 m liber şi ştafetă 4×100 m mixt) şi două medalii de bronz (200 m bras şi 200 m spate) cu prilejul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru cadeţi, desfăşurat la Târgovişte.